DUSTIN ARBUCKLE & THE DAMNATIONS NA CHORZÓW VINYL FESTIVAL

Organizatorzy Vinyl Festival dbają o różnorodność muzyczną, dlatego i w tym roku znalazło się coś dla miłosników bluesa. W poprzednich edycjach festiwalu występowali m.in. Steepwater Band czy też Danny Bryant Big Band. W tym roku do Chorzowa zawitał Dustin Arbuckle ze swoim nowym zespołem.

Viny festival
Dustin Arbuckle and the Damnation

Największa giełda winyli w Polsce

Vinyl Festival to chyba jedyna w Polsce z takim rozmachem organizowana giełda płyt winylowych. No bo na jakiej giełdzie posłuchać można takich gwiazd muzyki rockowej jak Ray Wilson czy Fish? Chorzów Vinyl Festiwal odbył się już po raz trzeci, czyli można powiedzieć, że powoli wpisuje się w muzyczny krajobraz regionu.  Wysoki poziom wydarzenia został utrzymany, w tym roku wystąpili m.in. Smolik i Kev Fox, Aga Zaryan czy Riverside. Nie zabrakło tradycyjnie spotkań z muzykami, dziennikarzami, wykładów i specjalnych pokazów. Tradycyjnie też Festiwal odbywał się w kilku lokalizacjach: m.in. Chorzowskie Centrum Kultury, Sztygarka, Leśniczówka, Teatr Rozrywki czy MDK Batory. Tradycyjnie też impreza odbyła się w maju. Strona FB organizatora – kliknij TUTAJ.

logo chorzowskiego festiwalu Vinyl festival
Zdjęcie profilowe FB organizatora festiwalu

Kiedy byłem małym chłopcem

W ramach festiwalu w MDK Batorym zagrał Dustin Arbuckle and the Damnation. Po 15 latach grania jako Moreland&Arbuckle, wokalista i harmonijkarz z Kansas założył własny zespół. Do Chorzowa przyjechali z nim: Caleb John Drummond (gitara basowa), Kendall Newby (perkusja), Brandon Hudspeth (gitara). Nie brakowało tradycyjnych bluesowych utworów, jak i dzwięków muzyki country. Niespodzianką i ukłonem w stronę publiczności było wykonanie utworu Tadeusza Nalepy „Kiedy byłem małym chłopcem”. Dustin Arbuckle świetnie poradził sobie z trudnym dla niego językiem polskim. Sam wokalista kiedy był małym chłopcem zakochał się w bluesie po usłyszeniu piosenki Leadbelly’ego „Gallows Pole”, uwielbiał też Howlin Wolfa. Z czasem jego muzyczne horyzonty poszerzyły się i dzisiaj muzyk przyznaje że zespół szuka inspiracji wzorując się na takich legendach jak: the Allman Brothers, Johnny Cash, Sam & Dave, Tom Petty & The Heartbreakers. Link do strony artysty kliknij TUTAJ.

Zdjęcie wykorzystane do plakatu promującego zespół. Autor: Peter Lee

To dla ciebie gra polskie radio

Ogólnie dobrze się słuchało zespołu. Koncerty w MDK Batory są zazwyczaj bardzo kameralne. Smaczku dodała transmisja na żywo w audycji „Bielszy odcień bluesa”. Dzięki temu tak naprawdę mieliśmy okazję posłuchać zespołu dwa razy (koncert rozpoczął się po 20.00, a skończył o 23.00). Super też było zobaczyć redaktora Jana Chojnackiego w akcji. W swoim stylu, wchodząc na antenę (czy może bardziej w eter) wspaniale zapowiedział on zespół instruując „zebraną na sali młodzież bluesową”, w którym momencie klaskać. Prowadzący wydarzenie redaktor zachwalał też gitarzystę Hudspetha, który nie wspomagał swojej gry elektronicznymi gadżetami prezentując „blues w najczystrzej postaci”.

Czarny Pies w Leśniczówce

Lesniczówka w Chorzowie koncert Czarny Pies
Nie wszyscy dostali się do środka

Troszkę na deser w ramach festiwalu wybrałem się 3 dni później na występ do kultowej kiedyś Leśniczówki. CZARNY PIES, czyli projekt Leszka Windera (w składzie m.in. Krzysztof Ścierański, Mirek Rzepa, Michał Kielak) zagrał w towarzystwie płci pięknej, czyli Agnieszki Łapki i Joanny Kaniewskiej. Ponieważ wstęp był wolny, a ilość miejsc ograniczona (właściwie to organizatorzy źle zaaranżowali miejsce pod sceną), nie wszyscy (w tym piszący te słowa) mogli dostać się do środka.

Kontuar, bar Leśniczówki
Ale przy barze muzyka brzmiała równie wspaniale jak pod sceną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s