ZAGRALI DLA SWOJEGO PRZYJACIELA

Galeria Artystów to miejsce pamięci znanych i zasłużonych dla Katowic twórców i artystów. Ich podobizny, odlane z brązu stoją na placu Grunwaldzkim w dzielnicy Koszutka. Jest wśród nich podobizna zmarłego 4 lata temu, znakomitego muzyka Jana „Kyksa” Skrzeka. Jego żyjący przyjaciele wciąż o nim pamiętają, a 23 czerwca zagrali uliczny koncert jego pamięci.

Popiersie Jana Skrzeka grającego na harmonijce

Inicjatorami wydarzenia byli oczywiście jego koledzy ze Śląskej Grupy Bluesowej: Leszek Winder, Michał “Gier” Giercuszkiewicz i Mirek Rzepa. Na ich oficjalne stronie FB czytamy: “gramy ze sobą blisko 50 lat i właściwie siedzimy już na wieku trumny. Przeżyliśmy śmierć bliskich nam przyjaciół muzyków Ryśka „Skiby” Skibińskiego, Ryśka Riedla, Jurka „Kawy” Kawalca, Jasia „Kyksa” Skrzeka. . . Będziemy grać dalej, nieść muzyczną pamięć o tych wspaniałych muzykach i klimat bluesa lat 70 bo stamtąd jesteśmy . . . “

Nie mogło zabraknąć harmonijki Michała Kielaka

No i jak obiecali, tak zrobili. W rozbudowanym składzie złożyli hołd muzyczny swojemu zmarłemu przyjacielowi. Nie było tłumów, może kilkadziesiąt osób. Ale ci co mieli być to byli i to jest najważniejsze. Śląska Grupa Bluesowa ma tendencje do muzycznych kolaboracji z innymi artystami. Agnieszka Łapka (vokal), Krzysztof Głuch (piano) czy Michał Kielak (harmonijka) to właściwie stali goście zespołu. W ogóle za sprawą Leszka Windera muzycy występują też jako Czarny Pies (muzyczna elita bluesa czytamy na FB). Wtedy skład jest rozbudowany o np. takie nazwiska jak: Krzysztof Ścierański, Jerzy Piotrowski, Jan Gałach. A czasami muzycy grają na Mariackiej pod szyldem Katowice Street Blues. Jakielkolwiek konstelacji, kombinacji by nie tworzyli, to wspomniana trójka ŚGB otacza się znakomitymi muzykami i widząc te nazwiska na plakacie należy się spodziewać dobrej muzyki.

O śląskich tradycjach bluesowania można się dowiedzieć wchodząc na jego szlak – Szlak Śląskiego Bluesa

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s