MUZYKA W GENACH – NICK SCHNEBELEN

Nick Schnebelen to kolejny utalentowany muzyk z Kansas City. Nigdy nie myślał o tym by znaleźć normalną pracę, ze stałym dochodem. Od najmłodszych lat wiedział ze będzie muzykiem. Nic dziwnego, wychował się bowiem w rodzinie z muzycznymi tradycjami.

Nick urodził się 30 września 1978r. w mieście fontann (Kansas City znane jako City of Fontains). Rodzice Bob i Lisa byli zawodowymi muzykami. Ich zespół Little Eva And The Works grał w klubach, barach i na festiwalach środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Dziadkowie też grali. Tak naprawdę Nick nie miał wyjścia, musiał zostać muzykiem.

Kiedyś gdy ojciec wrócił z występu młody Nick podniósł jego gitarę i zaczął grać. Nie przeszkadzało mu to, że w przeciwieństwie do ojca był mańkutem. Po prostu trzymał ją odwrotnie. Kariera rozpoczęła się gdy rozpoczął naukę w Paseo Academy Of Performing Arts gdzie studiował: rano muzykę klasyczną, popołudniu jazzową. Wieczorami natomiast grał bluesa ze swoim tatą. Jego inspiracje z młodości to  Johny Winter, Jimi Hendrix czy James Brown.

Inspiracje z dzieciństwa

Po szkole w roku 1997 wyprowadził się do Filadelfii i założył K-Floor, Nazwa wzięła się od utworu Howlin Wolfa – „Killing Floor”. Choć atmosfera w zespole była dobra, po pewnym czasie każdy chciał iść własną drogą. W 2004 rok Nick zdecydował się założyć zespół ze swoim bratem Krisem i siostrą Danielle. Był tylko jeden warunek, rodzeństwo miało przyjechać do miasta braterskiej miłości. Gdy do tego doszło Nick grał jeszcze przez 2 lata indie rock w zespole –Buddahead, założonym przez irańskiego emigranta z Anglii, Ramana Kia. Wtedy też Nick nabrał doświadczenia w pracy w studio, co przydało się w dalszej działalności.

W końcu w 2005 roku opuścił definitywnie grupę i skupił się na Trumpled Under Foot (TUF), czyli projekcie powołanym do życia wspólnie z rodzeństwem. TUF szybko zaczęli zdobywać sobie fanów na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych grając w klubach, na festiwalach, imprezach i w audycjach radiowych.

Swój debiutancki album TUF wydali w 2006 roku, rok później nagrali The Philadelphia Sessions, a w 2008 r przyszedł czas na May I Be Excused.

Zdobywcy nagrody IBC 2008

Gdy wrócili do swojego rodzinnego miasta byli już ogromnie popularni. Występ jako suport przed Tommy Castro i trasa po środkowym zachodzie Stanów okazały się kołem zamachowym ich dalszej kariery. Zdaniem Nicka to głównie dzięki temu w 2008 roku zostali zwycięzcami International Blues Challenge (IBC), gdyż wiele osób kojarzyło ich właśnie z tej trasy. Dodatkowo Nick Schnebelen zgarnął Albert King Award – nagrodę dla najlepszego gitarzysty w konkursie. TUF wydał jeszcze 3 albumy Live At Notodden Blues Festival in 2010, Wrong Side Of The Blues in 2011 and Badlands in 2013. Dwukrotnie w 2011 i 2012 otrzymali Blues Blast Music Awards. Badlands w 2014 roku było nr 1 na bluesowej liście Billboard, a Danielle została basistą roku.

Siostra założyła własny band.

Pomimo znaczących sukcesów, po 12 latach wspólnego grania rozstali się w 2016 roku. Nick Schnebelen związał się z wytwórnią VizzTone. Rozpoczął od podwójnego albumu z koncertu w Kansas. Pierwszy studyjny album Crazy All By Myself, wydał dopiero tego roku w marcu. Właśnie ten krążek tak naprawdę rozpoczął jego solową karierę. Jego producentem jest Tony Braunagel. Udział w nagraniach wzięli członkowie zespołu Phantom Blues Band i the Taj Mahal Band. Na płycie zagrał tez gościnnie np. Davy Knowles, Jason Ricci czy Dustin Arbuckle

Zdaniem Wojciecha Mana (recenzja płyty w Polityce) jej atutem jest to że nie ma tu „eksperymentów polegających na wprowadzaniu elektroniki, samplowania i innych sztuczek nowoczesnej techniki”.

Tymczasem Schnebelen koncertuje bez przerwy ze swoim stałym zespołem. Perkusista Adam Hagerman i basista Cliff Moore grają z nim od 3 lat. W tym składzie ruszyli właśnie na podbój Europy. W październiku zagrają w Polsce.

Koncertowe trio

Szczegóły trasy koncertowej

Na podstawie wywiadu Marty Gunthera opublikowanego w Blues Blast Magazine w dniu 23 czerwiec 2019 i strony artysty.www.nickschnebelenkc.com.

Artysta był już w Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s