PRAWDZIWY FRANK ZAPPA

„Prawdziwy Frank Zappa” to książka, która powstała jako odpowiedź autora na rozpowszechnianie głupich o nim biografii i choć można ją traktować jako autobiografię Zappy, w której nie brakuje śmiesznych historyjek z dzieciństwa i zapewnień, że autor nigdy nie jadł gówna na scenie i nie brał narkotyków – to zawiera ona również spore fragmenty publicystyczne. Ale nie ma co panikować, nie ma nudziarstwa, całość jest pisana w znakomitym, ironicznym, lapidarnym stylu a la Kurt Vonnegut. Jakby co, są też rysunki i zdjęcia ułatwiające odbiór przekazu.


Muzyk analizuje mechanizmy rządzące światem polityki czy biznesu, odsłania hipokryzję rządzących i decydentów, obłudę i chciwość kaznodziei czy reprezentantów branży muzycznej oraz stawia diagnozę współczesnego mu społeczeństwa amerykańskiego. Ostrzega między innymi przed zalewem ogłupiającego konsumpcjonizmu, zwraca uwagę na błędy popełniane w edukacji szkolnej, na wady sądownictwa precedensowego czy problemy wynikające z podatku dochodowego. Tematy, które po 30 – latach jak najbardziej są aktualne również dzisiaj i problemy z którymi nie do końca współczesny świat sobie poradził. Ale co ciekawe, choć może nie tak zaskakujące biorąc pod uwagę, że Zappa był wizjonerem w dziedzinie muzyki, jeden z jego pomysłów doczekał się realizacji. Jego „propozycja stworzenia systemu, który zastąpi dotychczasową formę dystrybucji płyt fonograficznych” gdzie „klient miałby możliwość subskrybowania (…) i byłby obciążany stałą miesięczną kwotą” zmaterializowała się przecież w formie np. Spotify.
Pod pretekstem autobiografii, znakomity kompozytor i muzyk przedstawia nam swoją wizję rozumienia świata i mechanizmów nim rządzących. Lektura warta uwagi nie tylko dla fanów Zappy.

Rating: 5 out of 5.

PRAWDZIWY FRANK ZAPPA
Książka napisana przez Franka Zappę z pomocą Petera Occhiogrosso.
Przekład Jakub Kozłowski
In Rock, Czerwonak 2020

Oficjalna strona Frank Zappa https://www.zappa.com/

Płyty od których najlepiej zacząć słuchanie Zappy na stronie https://inrock.pl/plyty-od-ktorych-najlepiej-zaczac-sluchanie-franka-zappy/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s