POŻEGNALNY BLUES

„Niedługo wyprowadzka Diabli przy moim kotle już uwijają się Zabiorę ze sobą bluesowe płyty….”. To fragment jednego z wierszy Bogdana Loebla z wydanej niedawno książki „Pożegnalny Blues”. Jak pisze we wstępie – utworami zawartymi w tomiku żegna się z całym swoim pisaniem. Jednocześnie ma nadzieję, że „znajdzie się ktoś, kto zechce skomponować muzykę do znajdujących się tutaj tekstów i ktoś, kto włączy je do swojego repertuaru. Ktoś kto tchnie w nie życie”.

W przypadku piosenek sprawa wydaje się prosta. Zbiór – niestety tylko 9 tekstów – otwierają „Błękitne łzy” pamięci Tadeusza Nalepy, dla którego Bogdan Loebel napisał tyle wspaniałych utworów:

„Polski blues błękitne roni łzy Nie zabrałeś swego bluesa stąd Czy Ty tam po drugiej stronie wiesz Że Twój blues tu jak bezpański pies Że Twój blues tu jak bezpański pies….”

Nic tylko napisać muzykę i wyśpiewać. Gorzej z wierszami. Tutaj ciężko będzie tchnąć w nie życie bo mowa w nich raczej o śmierci. Urodzony w 1932 roku Lobel żegna się nie tylko z bluesem i pisaniem. Mówi tak jak jest, nie ubarwia: „ Kości które wlokę za sobą dnem ulicy”, „Ja półtrup na spoconym prześcieradle”,  „Sekundy dziobią moje ciało”…..  Wiersze to lektura dla ludzi o mocnych nerwach. Nawet jeśli pojawiają się tutaj dylematy, np. ekologiczne, to czytamy wersy w stylu: „Zawiozą mnie do spalarni zwłok i słodkim dymem zatruje powietrze Albo zakopią w ziemi i zakaże wodną żyłę trupim jadem”.

Książka wydana nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen, 2020 r. Zawiera 24 wiersze, 9 piosenek i 2 opowiadania.

Ogólnie rzecz niszowa, dla wąskiej grupy odbiorców, miłośników poezji i fanów twórczości Loebla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s