BLUESOWE URODZINY BURNSA

25 stycznia w Szkocji obchodzony jest Dzień Roberta Burnsa. Podczas uroczystej kolacji zajada się haggis, popija whisky i przede wszystkim deklamuje się poezje szkockiego wieszcza. 24 stycznia w chorzowskim  Teatrze Rozrywki miało miejsce  coś w rodzaju „before party”. Co prawda obyło się bez konsumpcji, ale poezji Burnsa nie zabrakło. Przetłumaczone na język śląski przez Mirosława Syniawe teksty przedstawili publiczności śląscy muzycy: Marek McCarron Motyka, Tomasz Bienek i Jacek Raciborski.

Nie pierwszy już raz Trio wystąpiło na deskach prawdziwego teatru. Mam nadzieję też, że nie ostatni. Panowie prezentują się na scenie znakomicie. Nie chodzi tylko o ubiór i o to, że „Makaron” przejawia spore talenty aktorskie. Chodzi o pewnego rodzaju klimat, który w innym otoczeniu byłby nieosiągalny i o atmosferę bardziej spektaklu niż koncertu. Marek Makaron powiedział mi, w  wywiadzie dla Bluesobrzmienia, że kawałki z płyty „Burns” na żywo są grane inaczej, że starają się z każdym wykonaniem grać je lepiej. Rzeczywiście tak jest. Muzycy są już bardzo zgrani ze sobą i widać że wspólne występy dają im wiele radości i energii. I o to chodzi. Tak trzymać.

Dodatkową atrakcją występu „Poczuj śląskiego bluesa” była rozmowa Krzysztofa Karwata z autorem tłumaczeń poezji Roberta Burnsa, Mirosławem Syniawą w ramach cyklicznego panelu dyskusyjnego pn. „Górny Śląski – Świat Najmniejszy”.

Być może cześć publiczności nie była tego świadoma, ale w trakcie występu podczas specjalnego wydania audycji „Historie bluesem pisane” (Radio eM 107,6 fm) red. Andrzej Matysik ogłaszał wyniki ankiety Gala Blues Top 2021. Okazało się, że Marek „Makaron” Motyka został okrzyknięty Wokalistą Roku, a płyta „Burns” zajęła drugie miejsce w kategorii Bluesowa Płyta Roku. Gratulacje!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s