KONCERT „BLUES DLA UKRAINY”

Koncert charytatywny „Blues dla Ukrainy” miał być wyrazem podziękowania dla wszystkich ludzi zaangażowanych w działania pomocowe i muzyczną chwilą wytchnienia w tych trudnych czasach. Ten cel został zrealizowany dzięki wspaniałym artystom którzy wystąpili 25 marca na „Scenie Bojków”.

Rozpoczęło się od krótkiej przemowy Pawła Cieplińskiego, gospodarza imprezy, dyrektora Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Podziękował on wszystkim wolontariuszom i organizacjom pozarządowym za ich ciężką pracę i poświęcenie, i opowiedział o organizowanych w mieście działaniach pomocowych dla Ukrainy.

Potem na scenie pojawił się Kajetan Drozd. Dwukrotny reprezentant Polski na International Blues Challenge w Memphis w USA nie zawiódł.  Wprowadził  wszystkich w klimat klasycznego, tradycyjnego  bluesa – rodem z Delty Missisipi. Właściwie można powiedzieć, że była to lekcja historii amerykańskiego bluesa. Nie zabrakło klasyków Roberta Johnsona czy Muddego Watersa. Kajetan śpiewał tez po polsku, jak np. w utworze „Szpital Świętego Jakuba” i kolejny raz udowodnił, że ma wspaniały kontakt z publicznością. Jego „Blues hat” i grana na bis „Pchła szachrajka” zmusiły publikę nie tylko do tupania i klaskania, ale i do śpiewania.

Dlatego trudne zadanie miało Marek McCarron Motyka Trio, występujące jako kolejna gwiazda wieczoru.  Śląscy muzycy: Marek Motyka, Tomasz Bienek i Jacek Raciborski zaprezentowali swój repertuar oparty na wierszach poety Roberta Burnsa, w tłumaczeniu na język śląski. Niespodzianką była instrumentalna wersja „Imagine” Johna Lennona, która przypomniała nam trochę, że na świecie niestety nie tylko o zabawę chodzi. Do muzyków w pewnym momencie dołączył też Kajetan Drozd i zagrał rewelacyjnie i co trzeba podkreślić bez żadnego przygotowania.

Na finał wystąpił „Duch Delta”. Łukasz Skiba, Jacek Czekaj i Borys Sławenta zaprezentowali materiał z wydanej w zeszłym roku płyty „Duch Delta”. To było bardziej rockowe „ostrzejsze granie” w porównaniu do występujących wcześniej artystów. Energia i moc częstochowskiego trio przypadła do gustu młodszej części publiczności.

Wydaje się, że muzycznie to była ciekawa propozycja i każdy znalazł coś dla siebie. Wstęp na imprezę był wolny. Artyści zrezygnowali ze swoich wynagrodzeń, a publiczność wsparła zbiórkę publiczną  „Śląskie dla Ukrainy” nr 2022/920/OR.

 Wolontariusze Stowarzyszenia Cała Naprzód zebrali tego dnia 1820,81zl.

Wielkie podziękowania dla darczyńców, muzyków i organizatorów.

https://zrzutka.pl/z/slaskiedlaukrainy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s